субота, 18 травня 2019 р.

Конспект уроку. Технологічний процес виготовлення виробу 5 клас.Деревина


Тема уроку. Технологічний процес виготовлення виробу 5 клас

Мета: навчити  учнів виготовляти виріб із деревини своїми руками, дотримуючись безпечних прийомів праці;
розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення, творчу уяву, художній та естетичний смаки, моторику пальців рук і зору, свідоме дотримання правил безпечної праці під час виготовлення виробу;
виховувати працелюбність, творчість, почуття прекрасного, потребу проявити себе в різноманітних видах творчої діяльності;
Обладнання, інструменти і матеріали: мультимедійна презентація, інструкційні картки, ескіз виробу , клей
 матеріали для оздоблення виробу .
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Перебіг уроку
І. Організаційна частина
ü  привітання
1.      «Психологічна настанова»
Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того щоб впоратися на уроці із завданнями, будьте старанними і слухняними.
В  нашому рідному місті,
Споконвіку живуть-поживають
І горя не знають
Дуже працьовиті українці.
Професіоналів серед них багато.
Вони - майстри своєї справи.
На роботу ідуть, як на свято.
Шанують люди їх талант і славу.
Батьки і діти - сім'я єдина.
Шанувати будемо рідну Україну,
Працювати будемо завзято,
Щоб життя у нас було, як свято.
Тож сьогодні ми вас усіх вітаємо
І від серця щирого успіхів бажаємо.
Давайте  глянемо на  девіз нашого уроку (Слайд -1)
2. «Вправа Очікування»
 Діти! Наш урок розпочався! Що ви очікуєте від нього? Подумайте і закінчіть речення: (Слайд – 2)

- Від уроку я очікую…
- Наш урок буде …
- На уроці ми будемо …

- Отже, якщо ми будемо на уроці такими….. то  разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок. А мені дуже приємно навчати тих, хто хоче все знати.

ІІ Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.
Матеріал з якого виготовляється виріб називається – деревина
1.     Гра «Хто більше?»
 Завдання знайти і написати найбільшу кількість назв дерев.

КУБЯСОНГЕЛИРЗАДЕРТ
2. Гра «Ланцюжок»
Учні називають предмети інтер’єру з деревини, які є в класі передаючи хід торканням долоні до долоні.

ІІІ. Мотивація учбової діяльності

Самевироби  ручної роботи володіють дивовижною здатністю створювати в будинку надзвичайно теплу душевну атмосферу і викликати захоплені емоції гостей. Створити цікавий виріб - сувенір своїми руками - справа не проста, але якщо у вас в запасі є оригінальна ідея і сильне бажання втілити її у життя, то все у вас вийде.Кожна річ виготовлена власноруч дозволить прикрасити й захистити нашу оселю або ж  зробити оригінальний подарунок знайомим, друзям, рідним. І сьогодні ми разом долучимось до мистецтва  декорування виробу- сувеніру .

ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Технологічний процес виготовлення виробу. Опорядження і оздоблення.

Як відомо існує декілька опоряджувальних робіт. Дайте їм назву відгадавши ребус.


-         Шліфування
-         Фарбування
-         Лакування
Розглянено більш ширше ці поняття. У нас працювали дослідники в бібліотеці і ось що вони дізналися.
Шліфування – це технологічний процес зняття верхнього шару деревини і надання поверхні чистого, гладенького вигляду.Інструмент – шліфувальний папір.

Фарбування -  це технологічний процес нанесення фарби на поверхню вироба за допомогою пензликів, валиків, спреєм.

Буває прозоре і непрозоре покриття.
Лакування - це технологічний процес покриття поверхні захисним шаром для збільшення строку служби та захист виробів від пошкоджень комахами.

Декорування - це набір технік, художніх прийомів, за допомогою яких можна підсилити виразні властивості виробу, тобто прикрашання виробу з використанням образотворчих засобів.
Можна декорувати вироби з деревини, металу, скла, пластику, кераміки та інших конструкційних матеріалів.
Декорування виробів умовно можна розділити на два види - за матеріалом виготовлення декоративного елементу (дерев’яний декор, текстильний декор тощо) та за технікою виконання оздоблення (різьблення, випалювання, карбування, інкрустація, декупаж, батик, печворк.

  Багато хто сьогодні обирає «хенд-мейд» - декор, що зроблений власноруч. Для цього використовують безліч підручних матеріалів, поєднання яких у кінцевому підсумку дає оригінальний ефект. 

V. Формування  умінь і навичок учнів \
    Практична робота: Декорування та  оздоблення  виробу. Скринька.
    1. Забезпечення необхідними інструментами та матеріалами.
Для того, щоб виконати декорування потрібні інструменти і матеріали.
Назвіть, які матеріали та інструменти ви підготутували  на сьогоднішній урок.

- ескіз
- клей
- матеріали для оздоблення (блискітки, бісер, тощо)
2.    Вступний інструктаж.
- учитель  пояснює кожний етап виконання практичної роботи.
 3.Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи.
А ще треба дотримуватись певних правил безпечної праці. Отже, пригадаємо і повторимо їх.
 Вправа незакінчених речень
 1.У процесі роботи слід сидіти (рівно, не сутулитись)
2.Необхідно використовувати лише (справні інструменти)
3. Вказівки вчителя виконувати (уважно й чітко)
4. Сидіти на закріплених місцях, не вставати (без дозволу вчителя)
5.На робочому столі слід зберігати (порядок та чистоту)
 6. В кінці заняття (прибрати своє робоче місце)
  4.Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками .
  5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у вміннях учнів
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

VI. Підбиття підсумків практичної роботи:
- оцінювання результатів практичної роботи .Взаємооцінювання робіт.
Учні аналізують виконану роботу за критеріями, заповнюючи рейтингову таблицю оцінки якості виробу:
Критерії
1
2
3
  Середній бал
Оригінальність виробу
Дотримання вимог і правил ТБ
Чистота й акуратність виробу
VI. Рефлексія.(2хв)
Діти , скажіть чи здійснилися ваші очікування?
-Які навички удосконалив (ла) на сьогоднішньому уроці?
- Чи задоволений (на) ти результатом своєї роботи?
- Чи сподобалось вам виріб?
- Які складнощі виникли під час виготовлення виробів?
-Поясніть призначення ваших скриньок.

VІI. Підсумок уроку (1хв)
Учитель.
Як кажуть в народі:

Добра господиня, коли повна скриня

Ось і я хочу, щоб сьогодні ваша скриня наповнилась знаннями, вміннями, навиками. Щоб все що ми дізналися сьогодні і навчилися стали вашим скарбом на все життя!
Ваші скриньки чудові, неповторні, оригінальні. Робота кожного із вас на сьогоднішньому уроці – ваш маленький шедевр, ваш успіх, розкриття творчого я. Зроблені власноруч, з великою любов’ю ці вироби несуть позитивну енергетику і прикрасять будь-чию оселю, даруватимуть  тепло ваших рук і сердець.
VІIІ Виставлення та мотивація оцінок
ІХ. Домашнє завдання
Скласти банк ідей виробів - сувенірів, які можна створити своїми руками.

Х. Прибирання робочих місць.(2 хв)

Конспект уроку 5 клас бісер


Тема. Добір інструментів та конструкційних матеріалів для роботи. Графічне зображення  візерунків та схем. Виготовлення браслету,  плетеного з бісеру.
Мета: ознайомити учнів із матеріалами та інструментами,необхідними для бісерного плетіння; продовжувати розвивати вміння читати і аналізувати   графічні зображення  візерунків та схем виробів,  розширити відомості про техніки виготовлення бісерних виробів, ознайомити з послідовністю виготовлення виробів з бісеру; навчити виготовляти виріб  з бісеру;                                                                                       розвивати технологічну компетентність конкурентоздатного здобувача освіти шляхом формування вміння виконувати плетіння техніками які вивчаються; соціальне партнерство в освітньому процесі шляхом співпраці учнівського колективу з учителем та друг з другом ;творче мислення учнів; дрібну моторику рук, посидючість;                                                                                                     виховувати вміння відчувати і розуміти прекрасне; естетичний смак, прагнення до співпраці з однокласниками,   формувати свідоме дотримання правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог.
Обладнання: графічні схеми для плетіння бісером, інструкційні картки, матеріали та інструменти для плетіння бісером; вироби з бісеру, мультимедійний комплект, презентація.
 Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку
1. Організаційна частина.
Привітання
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
2. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
 Вправа «Я це знаю»  

 - Які матеріали необхідні для бісероплетіння?
-  Що називають бісером?   
-  Які види бісеру вам відомі?  
 -  Що називають дротом?
-  Як підбирати дріт для роботи?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (підготовка до активного свідомого засвоєння знань)
  Б і с е р – це світ, в якому переплітаються найрізноманітніші грані людського таланту, від майстрів, які його створили, до майстрів, які творять з нього. Мініатюрні намистинки, поєднуючись разом, створюють таємничий, чарівний світ. Бісер дарує можливість творити всім без виключення, незалежно від віку, професії, національності, й отримувати від цього радість і задоволення. Сьогодні, мистецтво виготовлення бісерних виробів знову стало актуальним, популярним і модним. З бісеру можна створити багато різноманітних виробів. Є професії оздоблювальними і дизайнери одягу , які в наш час широко використовують бісероплетіння в своїй роботі.. Та спочатку необхідно опанувати техніки цього виду рукоділля. Освоїти їх нескладно, але, як і в будь-якому іншому мистецтві, для досягнення майстерності потрібно мати певні знання та навики.
Сьогодні на уроці ми з вами підберемо правильно матеріали  для практичної роботи, прочитаємо схему виробу і 
4. Повідомлення теми й мети уроку.
Добір інструментів та конструкційних матеріалів для роботи. Графічне зображення  візерунків та схем. Виготовлення браслету,  плетеного з бісеру
 5. Вивчення нового матеріалу
Послідовність виготовлення будь-якого виробу з бісеру залежить від: виду виробу (простий чи складний); техніки (чи технік) плетіння; кількості деталей, з яких він складається.
Загальна послідовність виготовлення виробу, плетеного з бісеру:
1.Аналіз графічного зображення  візерунків або схем.
2.Підібрати інструменти , матеріали за кольором, дріт за розміром бісеру.
3.Організація робочого місця;
4.Закріплення застібки (за потребою);
5.Плетіння виробу за схемою обраним способом низання (якщо виріб простий);
6.З’єднання деталей виробу;
7.Остаточна обробка виробу.
Завдання.
Прочитати графічне зображення
   
 Закріплення вивченого матеріалу.
Вправа «Лови помилку»
Виправити помилки, встановивши відповідність зображення та назви плетіння

6. Формування вмінь та навичок
 Практична робота. Виготовлення виробу, плетеного з бісеру.
  • Аналіз завдань практичної роботи.
  • Інструктаж з безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог під час бісероплетіння.
Гра «Блеф – клуб». Визначити правильні й помилкові твердження.
1.     Перед початком роботи підготувати робоче місце (+)
2.     Ножиці передавати кільцями вперед (+)
3.     Якщо голка зламалася, попросити іншу (-)
4.     Роботу тримати на відстані 50 см від очей (-)
5.     Ножиці класти на стіл зімкнути лезами (+)
6.     Не користуватися тупими та іржавими інструментами: голками, ножицями (+)
7.     Працювати при гарному освітленні (+)
8.     Передавати голку зручним для працюючого способом (-)
9.     Можна вколювати голку в одяг (-)
10.        Світло має падати справа (-)
11.      Під час вишивання кожні 25-30 хв робити перерву, щоб не стомлювалися очі (+)
  • Виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками та схемами.
Поточний інструктаж
  • контроль за організацією робочого місця;
  • контроль за дотриманням правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог та поставою учнів;
  • контроль за реалізацією методу самоконтролю учнів;
  • індивідуальний (фронтальний) інструктаж.
7. Підбиття підсумків уроку
Рефлексійне анкетування
Сьогодні на уроці я:
1.     Дізналася…
2.     Навчилася…
3.     Не вміла, а тепер вмію…
4.     Надалі хочу…
  • Загальна оцінка виконаної роботи.
  • Коментоване виставлення оцінок.
8. Домашнє завдання
Підготувати інструменти і матеріали для роботи з бісером.